ΕΚΔΡΟΜΕΣ - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης η Γ' τάξη!

Τις εγκαταστάσεις της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ τάξης του Γυμνασίου Κορινού, την Πέμπτη 10 Νοεμβρίου 2022.

Η διδακτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Βιολογίας και άφησε άριστες εντυπώσεις στους συμμετέχοντες μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Η Αμερικανική Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης, είναι ένα μη κερδοσκοπικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα, που λειτουργεί από το 1904 εξυπηρετώντας τις ανάγκες γεωργικής εκπαίδευσης του πληθυσμού της υπαίθρου τόσο της Ελλάδας όσο και των υπόλοιπων Βαλκανικών χωρών. Η Σχολή προετοιμάζει τους αποφοίτους της για ηγετικές θέσεις στις κοινότητές τους καθώς και στη γεωργία, στη βιομηχανία τροφίμων και γενικότερα στις επιστήμες ζωής. Αυτό επιτυγχάνεται με τη θεωρητική διδασκαλία και την εφαρμογή στην πράξη – στο αγρόκτημα της Σχολής – κατάλληλων μεθόδων οικονομικά κερδοφόρων, οικολογικά ορθών και κοινωνικά υπεύθυνων.

Στη διδακτική τους επίσκεψη οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ τάξης συνοδεύονταν από την αναπληρώτρια υποδιευθύντρια κ. Λαμπρινή Γκανιάτσα και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου κ. Χρήστο Λάζο και κ. Καλλιόπη Γεωργούλη.