ΕΚΔΡΟΜΕΣ - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Διδακτική Επίσκεψη της Β' τάξης στο Λιτόχωρο!

Το Κέντρο Πληροφόρησης Εθνικού Δρυμού Ολύμπου επισκέφτηκαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης του Γυμνασίου Κορινού, την Πέμπτη 10 Νοεμβρίου 2022.

Η διδακτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και περιλάμβανε ξενάγηση στον εκθεσιακό χώρο ο οποίος προσκαλεί τον επισκέπτη για μια εικονική ανάβαση από τους πρόποδες του Ολύμπου ως τις ψηλότερες κορυφές του. Η εικονική ανάβαση στο βουνό ολοκληρώνεται σε επτά θεματικές ενότητες.

Ο Όλυμπος υπήρξε η πρώτη φυσική περιοχή της χώρας που ανακηρύχθηκε Εθνικός Δρυμός, το 1938. Το 1976 συμπεριλήφθηκε στο Ευρωπαϊκό Δίκτυο Βιογενετικών Αποθεμάτων. Το 1981 η UNESCO τον κατάταξε στα Αποθέματα της Παγκόσμιας Βιόσφαιρας, ενώ το 2006 εντάχθηκε και επισήμως στο Ευρωπαϊκό Δίκτυο Προστατευόμενων Περιοχών NATURA 2000.

Στη διδακτική τους επίσκεψη οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης συνοδεύονταν από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου κ. Ιωάννα Δρικούδη, κ. Δημήτρη Ακριβό και κ. Μερσίνη Ξανθοπούλου.