ΕΚΔΡΟΜΕΣ - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Επίσκεψη της Γ΄ τάξης στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή!!!

Τις εγκαταστάσεις της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ τάξης του Γυμνασίου Κορινού, την Τρίτη 2 Απριλίου 2024.

Η διδακτική επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης με τίτλο «Ομαλή μετάβαση από το Γυμνάσιο στο Λύκειο» που υλοποιεί το σχολείο μας κατά το τρέχον σχολικό έτος και άφησε άριστες εντυπώσεις σε όλους τους συμμετέχοντες.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν στους χώρους της Σχολής κι ενημερώθηκαν λεπτομερώς για το πρόγραμμα σπουδών και τις προοπτικές που προσφέρει.

Η Αμερικανική Γεωργική Σχολή Θεσσαλονίκης, είναι ένα μη κερδοσκοπικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα, που λειτουργεί από το 1904 εξυπηρετώντας τις ανάγκες γεωργικής εκπαίδευσης του πληθυσμού της υπαίθρου. Η Σχολή προετοιμάζει τους αποφοίτους της για τομείς όπως η γεωργία, η τεχνολογία τροφίμων και το περιβάλλον. Αυτό επιτυγχάνεται με τη θεωρητική διδασκαλία και την εφαρμογή στην πράξη – στο αγρόκτημα της Σχολής – κατάλληλων μεθόδων οικολογικά ορθών και κοινωνικά υπεύθυνων.

Στη διδακτική τους επίσκεψη οι μαθητές και οι μαθήτριες συνοδεύονταν από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου: κ.Χρήστο Λάζο, κ.Γατσιού Όλγα, κ. Δρικούδη Ιωάννα και κ.Χοχλιούρου Ελπίδα.