ΕΚΔΡΟΜΕΣ - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Διδακτική επίσκεψη της Α' τάξης στην Κατερίνη!

Διδακτική επίσκεψη στην Κατερίνη πραγματοποίησαν οι μαθητές και μαθήτριες της Α' τάξης του σχολείου μας την Παρασκευή 21-10-2022.

Συγκεκριμένα επισκέφτηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κατερίνης όπου ξεναγήθηκαν στους χώρους της και ενημερώθηκαν για την οργάνωση και τον τρόπο λειτουργίας της. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν την έκθεση με θέμα "Ήρωες και ηρωίδες στον Μακεδονικό Αγώνα" με 28 χειροποίητες κούκλες η οποία φιλοξενείται στο μητροπολιτικό μέγαρο της πόλης. Την έκθεση επιμελείται η ενδυματολόγος παραδοσιακών φορεσιών κ. Νίτσα Ξανθοπούλου, η οποία ξενάγησε ενδελεχώς  τους μαθητές και τις μαθήτριες στους χώρους της έκθεσης.

Στη διδακτική τους επίσκεψη οι μαθητές και μαθήτριες του Κορινού συνοδεύονταν από την αναπληρώτρια υποδιευθύντρια κ. Γκανιάτσα Λαμπρινή και τις εκπαιδευτικούς του σχολείου κ. Υφαντίδου Λυδία και κ. Ξανθοπούλου Μερσίνη.