ΕΚΔΡΟΜΕΣ - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Η Α' τάξη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης!

Το αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης επισκέφτηκαν οι μαθητές και μαθήτριες της Α’ τάξης του Γυμνασίου Κορινού, την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2022, στο πλαίσιο διδακτικής επίσκεψης στο μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών.

Ειδικότερα συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Στην αρχαία Θεσσαλονίκη τον καιρό της πανδημίας». Αντλώντας έμπνευση από τη σημερινή πανδημία, το πρόγραμμα μεταφέρει τα παιδιά στο 165 μ.Χ., όταν έφτασε στη Θεσσαλονίκη η διαβόητη «Επιδημία των Αντωνίνων».

Τα καλεί να πάρουν μέρος σε ένα παιχνίδι ρόλων και ανακάλυψης, με τη βοήθεια καρτών και φωτογραφιών ορισμένων εκθεμάτων του Μουσείου. Με τον τρόπο αυτό τα παιδιά γνωρίζουν πτυχές της καθημερινής ζωής στην αρχαία Θεσσαλονίκη και προβληματίζονται πάνω στην ανάγκη άσκησης της ατομικής ευθύνης και του ορθολογισμού για την αντιμετώπιση επιδημιών και κρίσεων κάθε είδους.

Στην πολύ ενδιαφέρουσα αυτή διδακτική επίσκεψη τους μαθητές και μαθήτριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου κ. Ιωάννα Δρικούδη, κ. Όλγα Γατσιού και κ. Αναστασία Γκαρμίρη.