Σχολική Γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου!

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας η γιορτή του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου και παράλληλα της Εθνικής Επετείου της Επανάστασης του 1821.

Τα παιδιά, που συμμετείχαν στη γιορτή, ζωντάνεψαν μέσα από την παρουσίαση των γεγονότων και την απαγγελία ποιημάτων τον αγώνα και τις θυσίες των προγόνων μας για την ελευθερία και την ανεξαρτησία του Έθνους μας. Είναι χρέος μας να διατηρούμε άσβεστη τη μνήμη της εξέγερσης του λαού μας ενάντια στην Οθωμανική κυριαρχία.

Στη γιορτή συμμετείχε και η χορωδία της Α’ Γυμνασίου του σχολείου μας με τη συνοδεία κιθάρας από τη μαθήτρια Μαλετσά Μάγδα (Α1), χάρη και στη συμβολή του καθηγητή Μουσικής, του κυρίου Μαλάμη Μιχάλη.

Οι μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν στη γιορτή ήταν οι ακόλουθοι/-ες:

Παυλίδου Βασιλική και Παπαγεωργίου Σίλια (Γ2) - παρουσίαση χρονικού, καθώς και:

Α1 : Κουλακιώτη Σωτηρία

Μπουντάκη Μαρία

Α2: Σεϊταρίδης Παντελής

Τριανταφύλλου Νίκος

Β1: Γκαντά Δέσποινα

Γ1: Δρακόπουλος Δημήτρης

Ζερκιτανίδου Δήμητρα

Καΐση Βασιλική

Γ2: Μέτα Εριόλα

Παλαμά Πολυξένη

Γ3: Σεραφίδου Κατερίνα

Στεργιοπούλου Μαρία

Υπεύθυνη γιορτής: κα. Δρικούδη Ιωάννα (Γερμανικής Φιλολογίας)

Τεχνική υποστήριξη: κα. Αγιάννη Ελένη (Φιλόλογος), κος. Ακριβός Δημήτρης (Καθηγητής

Πληροφορικής), Ταραράς Άγγελος (Γ3), Μητακίδης Ευριπίδης (Γ1)

Φωτογραφική κάλυψη: κα. Χοχλιούρου Ελπιδα (Αγγλικής Φιλολογίας)

Βίντεο: κα. Γιόφτση Ιωάννα (Φιλόλογος)

Χάρη στην αγαστή συνεργασία όλων των συμμετεχόντων, την υπευθυνότητα και τον ζήλο τους, αλλά και την πολύ καλή συμπεριφορά των μαθητών που παρακολούθησαν τη γιορτή, ήταν μία άρτια και επιτυχημένη εκδήλωση.