Τί είναι η ενσυναίσθηση

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών (άρθρα 95 και 96 του Ν. 4823/2021, Φ.Ε.Κ. 136 Α’/3-8-2021) πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 28-2-2022 εξ αποστάσεως επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα: «Τι είναι ενσυναίσθηση και πως μπορεί να καλλιεργηθεί στο σχολικό περιβάλλον».

Το σεμινάριο διοργανώθηκε από τα Γυμνάσια Κορινού, Λιτοχώρου, 6ο και 7ο Κατερίνης, ΓΕΛ Λιτοχώρου και Δ.Σ. Παντελεήμονα σε συνεργασία με το ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Πιερίας και το παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί των έξι σχολικών μονάδων.

Επιμορφώτρια ήταν η κ. Δελέγκου Ανδριάννα, Κοιν. Λειτουργός – Εμψυχώτρια, ΠΔ407/80 στο Τμήμα Κοινωνικής Εργασίας, Επόπτρια Πρακτικής Άσκησης. Το πρόγραμμα διήρκησε 3 ώρες.

Η συγκεκριμένη δράση εντάσσεται στο Σχέδιο Δράσης «Ενδοσχολική Επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών» που υλοποιείται φέτος στο σχολείο, στο πλαίσιο της Εσωτερικής Αξιολόγησης της σχολικής μονάδας.