“Μου έκλεψαν το όνομά μου”

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου εκδήλωση για την Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού («school bullying»).

Μέσα από σειρά ερωταπαντήσεων από ομάδα μαθητών/τριών της Γ΄ Γυμνασίου παρουσιάστηκε το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού, οι μορφές, τα άτομα που συμμετέχουν, τα αίτια και οι τρόποι αντιμετώπισης. Η παρουσίαση διανθίστηκε με βίντεο σχετικής θεματολογίας.
Στη συνέχεια μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου ανέδειξαν τη διάσταση και τα συναισθήματα που μπορεί να προκαλέσει το φαινόμενο στη ψυχοσύνθεση του “θύματος” και πώς η φιλία, η δεκτικότητα, η αλληλεγγύη μπορούν να βοηθήσουν μέσω του θεατρικού δρώμενου του Tassies “Μου έκλεψαν το όνομά μου” σε διασκευή μαθητριών του σχολείου. Υπεύθυνη καθηγήτρια της εκδήλωσης ήταν η φιλόλογος κ. Αγιάννη Ελένη, ενώ συνέδραμαν οι κ. κ. Υφαντίδου Λυδία και Χοχλιούρου Ελπίδα.