Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023

Με  μεγάλη επιτυχία την Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2023, υλοποιήθηκε  στο Γυμνάσιο Κορινού  η «Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023» με κοινό  σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής.

Μέσα σε κλίμα χαράς και συνεργασίας πραγματοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες όπως:

• Ομιλία για την αξία του αθλητισμού
  • Αθλοπαιδιές (ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλεϊ, χάντμπολ)
  • Πεζοπορία

Οι μαθητές καθώς και οι καθηγητές είχαν την χαρά και την τιμή να δούνε από κοντά μία αυθεντική δάδα της Ολυμπιακής Λαμπαδιοδρομίας τον Ολυμπιακών του Τόκιο.

Μεγάλη τιμή για το σχολείο μας αυτή την μέρα ήταν η επίσκεψη του Ολυμπιονίκη μας στο άθλημα του χάντμπολ κ. Σάββα Καρυπίδη και της ομοσπονδιακής προπονήτριας στο ίδιο άθλημα κας Μάγδας Χοτοκουρίδου, οι οποίοι μίλησαν στα παιδιά για το άθλημα του χάντμπολ και μετά "μοιράστηκαν" τα μυστικά του στην πράξη.