9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

Με  μεγάλη επιτυχία την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022, υλοποιήθηκε  στο Γυμνάσιο Κορινού  η «9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022» με κοινό  σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής.

Μέσα σε κλίμα χαράς και συνεργασίας πραγματοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες όπως:

• Προβολή βίντεο και ομιλία για την αξία του αθλητισμού
  • Αθλοπαιδιές (ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλεϊ, μπάντμιντον)
  • Πεζοπορία: «Δρόμος υγείας 2022 μέτρα»
  • «Πράσινες» αθλητικές δραστηριότητες σε χώρους πρασίνου κοντά στο σχολείο.

Την επίβλεψη και οργάνωση των δράσεων είχε ο εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής του σχολείου κ. Γιάννης Χατζηπουργάνης.

Μέσα από το παιχνίδι και τις αθλητικές δραστηριότητες, μέσα από την συστηματική ενασχόληση με τον αθλητισμό, μέσα από τις προσωπικές επιλογές, τα ταλέντα και την προτίμηση των παιδιών στον τρόπο που θα εντάξουν την άθληση στην καθημερινότητά τους, μέσα από το σχολικό περιβάλλον, τα παιδιά μας ωφελούνται από την ευεργετική επίδραση του αθλητισμού στη ζωή τους.

Τέλος, δράσεις όπως η συγκεκριμένη μας βοηθούν να κατανοήσουμε πόσο σημαντικός είναι ο Αθλητισμός ως κοινωνικός θεσμός ο οποίος αντικατοπτρίζει το επίπεδο καλλιέργειας μιας κοινωνίας και τον πολιτισμό της.