Ξεκίνημα με αγιασμό!

Στην αφετηρία της νέας σχολικής χρονιάς με τον καθιερωμένο αγιασμό βρέθηκαν μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί στο σχολικό συγκρότημα του Γυμνασίου και του ΓΕΛ Κορινού, τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022.

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος την παράσταση «έκλεψαν» τα παιδιά  της Α’ τάξης του Γυμνασίου, τα οποία προσπαθούσαν να προσαρμοστούν στα δεδομένα που δημιουργεί η εισαγωγή τους σ’ ένα νέο σχολικό περιβάλλον.

Η τελετή του αγιασμού η οποία έγινε από τους ιερείς πατέρα Χρήστο Σεϊταρίδη και πατέρα Παντελεήμονα Ηλβανίδη ήταν κοινή για τους μαθητές/τριες των δύο σχολικών μονάδων του συγκροτήματος. Μετά το τέλος της τελετής οι μαθητές και οι μαθήτριες παρέλαβαν τα βιβλία τους καθώς και το πρόγραμμα διδασκαλίας για τις επόμενες ημέρες.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το προηγούμενο χρονικό διάστημα έγιναν στο σχολικό συγκρότημα όλες οι απαραίτητες ενέργειες καθαρισμού του περιβάλλοντος χώρου έτσι, ώστε τα πάντα να είναι έτοιμα για την υποδοχή του μαθητικού δυναμικού και την απρόσκοπτη διεξαγωγή της εκπαιδευτικής διαδικασίας.