Αφιέρωμα στην επέτειο εξέγερσης του Πολυτεχνείου!

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023, η εορταστική εκδήλωση για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου στο Γυμνάσιο Κορινού.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα εξαιρετικά επιμελημένο αφιέρωμα στους αγωνιστές φοιτητές του Πολυτεχνείου, μέσω της δραματοποιημένης διαδικασίας "πρόβας" σχολικής γιορτής.

Την εκδήλωση οργάνωσε με συμμετοχή μαθητών και μαθητριών του σχολείου η καθηγήτρια αγγλικής φιλολογίας κα. Ελπίδα Χοχλιούρου, η οποία χαρακτηριστικά γράφει για την γιορτή αυτή:

"Εδώ Πολυτεχνείο…

τόσο μακριά χρονικά και χωρικά από τους μαθητές μας και ίσως ακόμη κι από ορισμένους από εμάς,

κι όμως τόσο αισθητά,

αισθητικά και ηθικά,

κοντά μας,

αισθητικά για τη διαχρονικότητα των ιδεών που αφορούν στην αντίσταση των νέων και στις εικόνες τους -με έναν κόμπο στο λαιμό κι ένα γιατί-

και ηθικά διότι χωρίς αυτήν -τη διάθεση για δημοκρατία και τις ελευθερίες που τις αρμόζουν- οι ζωές μας θα ήταν αγνώριστες.

Μια ανθρωπογεωγραφία μιας άλλης εποχής που αποκαλύπτεται με τις δράσεις της και τις μυθολογίες που την αφορούν στο σήμερα με τόσες διαφορετικές αποχρώσεις.

Χαρήκαμε τη θεατρική παράσταση που ανεβάσαμε σε μια κατάμεστη αίθουσα που συμμετείχε με προσήλωση στα δρώμενα όπως εξελίχθηκαν.

Η δραματοποίηση πρωτότυπου κειμένου πρωταρχικό στόχο είχε να εμπλέξει βιωματικά τους μαθητές τριών διαφορετικών τάξεων Γυμνασίου στην πραγματικότητα των αναγκών και των αγώνων αντίστασης για τις αρετές της δημοκρατίας που από κοινού απολαμβάνουμε και κατά δεύτερο λόγο να ευαισθητοποιήσει το μαθητικό και εκπαιδευτικό κοινό στα ζητήματα της δημοκρατίας όπως τέθηκαν με αφορμή την εξέγερση του Πολυτεχνείο.

Η προετοιμασία και το αποτέλεσμα μάς γέμισαν χαρά και απέδειξαν πως όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά μπορούμε,

συλλογικά… μπορούμε,

όπως Πολυτεχνείο."