ΕΚΔΡΟΜΕΣ - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Εκπαιδευτική επίσκεψη της Β' Γυμνασίου στο Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα!!!

Την Τρίτη 2 Απριλίου 2024 οι μαθητές της Β' τάξης του Γυμνασίου Κορινού επισκέφτηκαν το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα

Επίσκεψη της Γ΄ τάξης στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή!!!

Τις εγκαταστάσεις της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής Θεσσαλονίκης είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ τάξης του Γυμνασίου Κορινού, την Τρίτη 2 Απριλίου 2024.

Άνθρωπος και ζώα κοντά!

Με αφορμή την Πανελλήνια ημέρα Φιλοζωίας, οι μαθητές/τριες του τμήματος ένταξης του Γυμνασίου μας μαζί με τις εκπαιδευτικούς Υφαντίδου Λυδία, Δάφκου Όλγα και Χοχλιούρου Ελπίδα επισκέφθηκαν δύο φάρμες στον Κορινό.

Επίσκεψη της Γ΄ Τάξης στα ΕΠΑΛ!!!

Την Τρίτη 26 Μαρτίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Κορινού επισκέφθηκαν το 1ο και 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης στο πλαίσιο του Σχεδίου Δράσης «Ομαλή μετάβαση από το Γυμνάσιο στο Λύκειο» που υλοποιεί το σχολείο κατά το τρέχον σχολικό έτος.

Διδακτική επίσκεψη του Γυμνασίου Κορινού στο ΝΟΗΣΙΣ.

To ΝΟΗΣΙΣ (Πλανητάριο) επισκέφτηκε το Γυμνάσιο Κορινού την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2023.

Διδακτική Επίσκεψη της Β΄ τάξης στο Δίον!!!

Το Αρχαιολογικό Μουσείο του Δίου επισκέφθηκαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης του Γυμνασίου Κορινού, την Παρασκευή 10 Νοεμβρίου 2023, στο πλαίσιο διδακτικής επίσκεψης στο μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα βιωματικής μουσειακής αγωγής με τίτλο «Ανακαλύπτουμε το αρχαίο Δίον», που υλοποιείται με την υποστήριξη της ΔΔΕ Πιερίας και τη συνεργασία της Συμβούλου Εκπαίδευσης Φιλολόγων Πιερίας, του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Α.Π.Θ. και της Εφορείας Αρχαιοτήτων Πιερίας

Επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κορινού και στο φυτώριο Ρηγόπουλος!!!

Μεγάλη ήταν η χαρά των μαθητών/τριών του Τμήματος Ένταξης του Γυμνασίου Κορινού στη διδακτική επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κορινού καθώς και στο φυτώριο Ρηγόπουλος, συνοδευόμενοι/ες από τις καθηγήτριες Υφαντίδου Λυδία (ΠΕ02 ΕΑΕ) και Ντέλικου Ελένη (ΠΕ04 ΕΑΕ).

Διδακτική Επίσκεψη του Γυμνασίου Κορινού στο Μουσείο Φωτογραφίας !

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Κορινού επισκέφτηκαν  την Πέμπτη 5 Οκτωβρίου 2023 το Μουσείο Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης κατά τη διάρκεια διδακτικής επίσκεψης στην έκθεση φωτογραφίας Eyewitness του βραβευμένου φωτογράφου Γιάννη Μπεχράκη.

Τετραήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη της Γ' τάξης στην Κέρκυρα!

Με εξαιρετική επιτυχία πραγματοποιήθηκε η τετραήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Κορινού στην Κέρκυρα από τις 29 Μαρτίου μέχρι 1 Απριλίου.