Υποστήριξη κι ενίσχυση της συνεργασίας μεταξύ μαθητών/-τριών

Κατά το τρέχον σχολικό έτος και στο πλαίσιο της Εσωτερικής Αξιολόγησης της σχολικής μονάδας, υλοποιείται στο Γυμνάσιο Κορινού το Σχέδιο Δράσης με τίτλο: "Υποστήριξη κι ενίσχυση της συνεργασίας μεταξύ μαθητών/-τριών".

Σκοπός του σχεδίου δράσης είναι η βελτίωση των σχέσεων μεταξύ των μαθητών, η ενίσχυση της επικοινωνίας, της συνεργασίας, της αλληλεγγύης και της εμπιστοσύνης, ώστε να δημιουργηθεί ένα ασφαλές, ευχάριστο και δημιουργικό περιβάλλον μάθησης.

Την Τετάρτη 8 Μαρτίου 2023, ο συντονιστής του σχεδίου δράσης και εκπαιδευτικός Πληροφορικής κ. Δημήτρης Ακριβός, ενημέρωσε τους εκπαιδευτικούς του σχολείου σχετικά με την πορεία υλοποίησης του σχεδίου δράσης και τους παρουσίασε επεξεργασμένα στοιχεία που αφορούν το ψυχολογικό κλίμα των τάξεων καθώς και τα κοινωνιογράμματα των μαθητών/τριών ανά τμήμα Γενικής Παιδείας.

Τέλος οι εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν από τον συντονιστή για την εφαρμογή των επόμενων ενεργειών που περιλαμβάνει το συγκεκριμένο σχέδιο δράσης.