Πρόγραμμα δραστηριοτήτων για τη διατροφή στην εφηβική ηλικία!

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Κορινού την Παρασκευή 20-5-2022 το πρόγραμμα δραστηριοτήτων για τη διατροφή στην εφηβική ηλικία.

Λόγω των αυξημένων απαιτήσεων στην καθημερινότητα, οι διατροφικές μας συνήθειες έχουν μεταβληθεί σημαντικά. Η ποιότητα της τροφής έχει αλλοιωθεί και η ποσότητα έχει αυξηθεί.

Γι’ αυτό, στο πλαίσιο του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας και των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, μία παρουσίαση με θέμα «Διατροφή στην εφηβική ηλικία».

Παράλληλα, μαθητές και εκπαιδευτικοί είχαν τη δυνατότητα να δοκιμάσουν ένα υγιεινό πρωινό γεύμα.

Σκοπός αυτής της δράσης είναι να συνειδητοποιήσουμε πόσο σημαντική είναι η διατροφή, να αποκτήσουμε καλές διατροφικές συνήθειες, με στόχο τη φυσική, πνευματική, συναισθηματική ανάπτυξη και εξέλιξη των μαθητών.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε μια σειρά από δράσεις όπως: ενημέρωση για την υγιεινή, την άσκηση και τη σωστή διατροφή των εφήβων, παρασκευή και διανομή υγιεινού πρωινού από τους μαθητές/μαθήτριες της Α΄ τάξης, αθλοπαιδιές, παραδοσιακούς χορούς και εικαστικές δημιουργίες.

Τη σχεδίαση και το συντονισμό του προγράμματος είχε ο εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής κ. Χατζηπουργάνης Ιωάννης σε συνεργασία με τις εκπαιδευτικούς κ. Ζαπουνίδου Χρυσή και κ. Ποικιλίδου Δέσποινα. Για την επιτυχία του προγράμματος εργάστηκε το σύνολο των μαθητών/τριών και του συλλόγου διδασκόντων.

Δράσεις όπως η συγκεκριμένη ενισχύουν τη βιωματική μάθηση, τη συνεργασία και την αλληλεγγύη και αναδεικνύουν τον πολύπλευρο ρόλο του σχολείου στη διαπαιδαγώγηση και την κοινωνικοποίηση των μαθητών και μαθητριών.

Τέλος θερμές ευχαριστίες οφείλονται και προς τους γονείς και κηδεμόνες οι οποίοι βοήθησαν με την παρασκευή και προσφορά πολλών από τα εδέσματα που διανεμήθηκαν στα παιδιά του σχολείου.