Πάρε όταν φτάσεις! - Ποτέ ξανά!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Κορινού συμμετέχοντας στο κλίμα οδύνης, οργής και αποτροπιασμού για την άδικη απώλεια δεκάδων νέων συνανθρώπων μας στο σιδηροδρομικό δυστύχημα των Τεμπών, προχώρησαν την Παρασκευή 3-3-2023 σε συμβολικές δράσεις στο χώρο του σχολείου.

Συγκεκριμένα οι μαθητές και μαθήτριες της Γ’ τάξης σχημάτισαν με πτυσσόμενα καθίσματα στο προαύλιο τη φράση: «Πάρε όταν φτάσεις», αποτυπώνοντας την ανεκπλήρωτη προσδοκία των γονέων που έχασαν τόσο άδικα τα παιδιά τους που ταξίδευαν με το μοιραίο τρένο. Επίσης σε εικαστική σύνθεση που δημιούργησαν έστειλαν τα δικά τους μηνύματα, εκφράζοντας έμπρακτα την ενσυναίσθησή τους.

Επιπλέον, οι μαθητές και μαθήτριες της Α’ και Β΄ τάξης σχημάτισαν με τις σχολικές τσάντες τους στο προαύλιο τη φράση: «Ποτέ ξανά» εκφράζοντας την επιθυμία-απαίτηση να μην επαναληφθεί ποτέ στο μέλλον παρόμοιο τραγικό περιστατικό που έκοψε απότομα το νήμα της ζωής σε δεκάδες νέους και νέες της πατρίδας μας.