Γονείς και διαχείριση του θυμού!

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 2 Μαρτίου 2023, στο Γυμνάσιο Κορινού το Βιωματικό Εργαστήριο Γονέων & Κηδεμόνων με θέμα: «Διαχείριση του θυμού».

Εισηγήτρια της διαδραστικής παρουσίασης ήταν η Φιλόλογος Ειδικής Αγωγής του σχολείου και Πιστοποιημένη Εκπαιδεύτρια Ενηλίκων, κ. Λυδία Υφαντίδου.

Οι συμμετένοντες/ουσες γονείς και κηδεμόνες είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για το συναίσθημα του θυμού στα παιδιά, τις αντιδράσεις που τους προκαλεί και παράλληλα ανακάλυψαν βιωματικά τρόπους διαχείρισης του θυμού για τους ίδιους και τα παιδιά τους.

Η συγκεκριμένη δράση εντάσσεται στο πλαίσιο υλοποίησης του Σχεδίου Δράσης «Συμμετοχή των γονέων στη σχολική ζωή» και αποτελεί τμήμα της διαδικασίας για την Εσωτερική Αξιολόγηση της Σχολικής Μονάδας.