ΕΚΔΡΟΜΕΣ - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Επίσκεψη στην ΕΡΤ 3!

Την Τετάρτη 22-2-2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β' τάξης του Γυμνασίου Κορινού πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στις εγκαταστάσεις του ραδιοφώνου της ΕΡΤ 3, στη Θεσσαλονίκη.

Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας και περιλάμβανε ξενάγηση στις εγκαταστάσεις του σταθμού κι επίδειξη του τρόπου λειτουργίας ενός ραδιοφωνικού σταθμού. Επιπλέον, οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στη ζωντανή ροή του προγράμματος, παραχωρώντας σύντομη συνέντευξη.

Στην πολύ ενδιαφέρουσα αυτή διδακτική επίσκεψη οι μαθητές/τριες της Β' τάξης συνοδεύονταν από την αναπληρώτρια υποδιευθύντρια κ. Λαμπρινή Γκανιάτσα και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου κ. Χρήστο Λάζο και κ. Ξανθοπούλου Μερσίνη.