ΕΚΔΡΟΜΕΣ - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Διδακτική Επίσκεψη της Β' τάξης στο Μουσείο Κινηματογράφου!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης του Γυμνασίου Κορινού επισκέφτηκαν  την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2022 το Μουσείο Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης κατά τη διάρκεια  διδακτικής επίσκεψης στο πλαίσιο του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων.

Το Μουσείο Κινηματογράφου ιδρύθηκε το 1995, με πρωτοβουλία του «Οργανισμού- Πολιτιστική πρωτεύουσα 1997» και λειτούργησε το 1997, οπότε και η Θεσσαλονίκη έγινε πολιτιστική πρωτεύουσα της Ευρώπης. Βρίσκεται στο διατηρητέο κτήριο της Αποθήκης Α του λιμανιού, (στην προβλήτα Α΄, στο τέρμα της παραλίας, κοντά στην Πλατεία Αριστοτέλους της Θεσσαλονίκης). Λειτουργεί υπό την εποπτεία του Υπουργείου Πολιτισμού, είναι αυτοτελές τμήμα του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης και σκοπός του είναι η συγκέντρωση, διάσωση και μουσειολογική προβολή των στοιχείων της κινηματογραφικής ζωής της Ελλάδας.

Στο μουσείο οι μαθητές και μαθήτριες είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν μια ολιγόλεπτη προβολή ενός τρισδιάστατου φιλμ (του πρώτου σε μουσείο της χώρας) και να κατανοήσουν τον τρόπο δημιουργίας μιας  κινηματογραφικής ταινίας, ώσπου αυτή να έρθει στο φως. Στο τέλος, μέσα σε ένα πολύ φιλικό περιβάλλον, προέβησαν στη δημιουργία ενός ολιγόλεπτου φιλμ με πρωταγωνιστές τους ίδιους. Οι εντυπώσεις από την επίσκεψη στο μουσείο ήταν θετικές, δεδομένου ότι είχε  και βιωματικό χαρακτήρα.

Τους μαθητές και μαθήτριες συνόδευσαν στη Θεσσαλονίκη οι εκπαιδευτικοί του σχολείου κ. Χρήστος Λάζος, κ. Δημήτρης Ακριβός και κ. Καλλιόπη Γεωργούλη.